O homeopatii

   Homeopatie je léčebná metoda objevená přibližně před 200 lety německým lékařem S. Hahnemannem. Její tradice sahá hluboko do lidské historie. V současné době je nejrozšířenějším oborem alternativní léčby. V celosvětovém měřítku je na druhém místě po tradiční čínské medicíně, klasická medicína následuje až na čtvrtém místě.

   Základním principem na němž je homeopatie založena je „podobné léčí podobné“, což znamená, že jakákoliv substance, která má schopnost vyvolat určité účinky u zdravého člověka, může vyléčit jakoukoliv nemoc s podobnými projevy. V praxi to znamená, že např. při průjmovém onemocnění podáme homeopatický lék, který by u zdravého člověka vyvolal podobné příznaky průjmu jaké jsou pozorovány u nemocného. Je to opačný přístup k léčení než u klasické medicíny. Při alopatické (klasické) léčbě by byl podán lék proti průjmu, tedy by bylo léčeno opačné opačným. Zásadní rozdíl je v tom, že homeopatický lék stimuluje samoléčící schopnosti těla, náš imunitní systém, kdežto alopatický lék je zaměřen na ničení původce choroby (viry, bakterie,atd.), tím dochází k potlačení nemoci a oslabení životní síly. Vlastní obranné mechanismy, vitální síla, imunitní systém těla je z procesu léčení vyřazen, tím dochází k celkovému oslabení a vytvoření podmínek pro onemocnění vážnějšího charakteru.

   Při léčbě se homeopat snaží pochopit a léčit člověka jako celek, tzn. ne pouze fyzické příznaky, ale také jeho emoční založení, myšlení, vystupování a způsob reakce na životní situace. Léky jsou po zhodnocení všech příznaků vybírány specificky a individuálně. K výběru léku homeopat používá odbornou literaturu materii mediku a repertorium, popř. počítačové programy. Individuálně vybraný lék pak stimuluje samouzdravující schopnosti těla, naši vitální sílu k znovuzískání tělesného i duševního zdraví. Homeopaticky lze léčit akutní i chronická onemocnění (např. migrény, alergie, ekzémy, různá opakovaná infekční onemocnění, gynekologické potíže, nespavost, deprese, atd.)

   Homeopatická léčba není omezena věkem, je vhodná pro děti, dospělé i těhotné ženy. Homeopatické léky nejsou toxické a nemají žádné vedlejší účinky.

 

Použitá literatura:
Peter Chappell – Homeopatická samoléčba

 

  (c) Jitka Janíková 2008 | webdesign: Petr Indrych